“Vezano za to odstupanje, našla se živa, olovo, onda mangan i bakar. Također, suspendovane materije su u značajno većem obimu nego što je maksimalno dozvoljeno, elektroprovodljivost, zatim ukupan jedan kvalitet, što sve ukazuje na to da imamo na tom području, najvjerovatnije, pojačanu aktivnost bakterija, a vjerovatno su neke od njih i patogene”, izjavio je Midhat Hadžiomerović, direktor Uprave za inspekcijske poslove BPK Goražde.
On je upozorio da su bilo kakve aktivnosti na području Šišeta vrlo rizične te da mogu ugroziti zdravlje stanovništva.
“Problem nam je što ide ljetni period i jednostavno tamo apsolutno ništa nije urađeno. Imamo prenosioce, povećanu aktivnost, kako glodara, tako vjerovatno i insekata”, ističe Hadžiomerović.
Uz ljeto na pragu te uz glodare, insekte i žohare, kao prenosioce zaraze čije je prisustvo u području na kojem je vršena analiza također povećano, i uz podatak da se ništa na lokalitetu nije poduzelo u inspekciji su uvjereni kako je neophodno da svi nadležni poduzmu odgovarajuće korake kako bi se spriječile veće štetne posljedice po zdravlje stanovništva i ekosistema. Međutim deponija “Šišeta” je proglašena javnim interesom, što je, smatraju u inspekciji, i najveća prepreka blagovremenom poduzimanju mjera na zaštiti ovog područja i čime su u cijelosti zanemarena upozorenja da je riječ o tempiranoj bombi, što potvrđuju i same analize.
“S obzirom da je dokazano prisustvo teških metala, znači njihovo prisustvo u životnoj sredini ima ogroman uticaj prije svega na zdravlje ljudi, a ima i ekološki uticaj, ukoliko se ekspozicija vrši duži vremenski period, mogu da nastanu hronične posljedice na organizam. Prije svega, mogu da djeluju na zdravlje djece, u smislu mentalne retardacije, zaostajanja u rastu i razvoju, zatim gastrointestinalni trakt, na centralni nervni sistem, a znamo da su teški metali i kancerogeni. Prisustvo teških metala može da bude preko vode, vazduha i tla, da se zadrži u zemljištu i da putem lanca ishrane dospijeva u ljudski organizam”, pojašnjava Medina Bičo, direktorica Zavoda za javno zdravstvo BPK Goražde.
Ona je preporučila građanima koji žive na ugroženom području da se pridržavaju pojačanih mjera higijensko-epidemiološke zaštite te da ne koriste vodu iz potoka za navodnjavanje ili u druge svrhe.
Do konačnog rješenja kamioni JKP 6. mart svakodnevno odvoze smeće na lokaciju “Šišeta” nedaleko od poznatog izletišta “Rorovi”.