Manchester United osvojio Evropsku ligu, Pogba i Mkhitaryan spasili sezonu Josea Mourinha

22:41

Manchester United novi je osvajač Evropske lige.

Tim s “Old Trafforda” večeras je na “Friends Areni” u Stockholmu pobijedio Ajax rezultatom 2-0 i tako došao do jedinog evropskog trofeja koji mu je nedostajao.

Strijelci za “Crvene đavole” bili su Paul Pogba u 18. i Henrikh Mkhitaryan u 48. minuti susreta.

Mladi sastav najtrofejnijeg holandskog nije imao previše šansi protiv iskusnih nogometaša najtrofejnijeg engleskog kluba.

Ekipa Josea Mourinha zasluženo je došla do trofeja i samim tim osigurala nastup u Ligi prvaka.

Uprkos ogromnom posjedu lopte (67%), Ajax u većini drugih segmenata igre nije uspio parirati sastavu Uniteda, u kojem večeras nije bilo iskusnog Zlatana Ibrahimovića koji je zbog povrede meč odgledao s tribina.

22:38

90'+ Kraj susreta u Stockholmu.

Manchester United novi je osvajač Evropske lige!

22:35

90’ U igru je u posljednjim trenucima susreta ušao legenda Manchester Uniteda Wayne Rooney. Igru je napustio Juan Mata.

22:31

87’ Kakva prilika za United. Lingard je dobro povukao kontru, ali se spetljao u kaznenom prostoru, pa ga je odbrana holandskog tima stigla i otklonila opasnost.

22:29

84’ Jose Mourinho mijenja. Igru napušta Marcus Rashford, a posljednjih šest minuta na terenu će provesti Anthony Martial.

22:27

82’ U međuvremenu je u bilježnicu Damira Skomine upisan i nogometaš Ajaxa Jairo Riedewald.

22:25

80’ Pred nama je posljednjih deset minuta susreta u Stockholmu. Ajax je do sada prema golu Uniteda uputio samo jedan jedini šut.

22:21

77’ Ponovo sijevaju iskre na terenu. Žuti karton sada je dobio Juan Mata nakon još jednog oštrog faula.

22:21

77’ Ponovo sijevaju iskre na terenu. Žuti karton sada je dobio Juan Mata.

22:20

75’ Petnaest minuta do kraja susreta. United i dalje vodi rezultatom 2-0 i samo se čudo može dogoditi da ne dođe do trofeja Evropske lige.

22:18

74’ Izmjena u Unitedu. Mkhitaryana, strijelca drugog gola za engleski tim, mijenja Jese Lingard.

22:16

72’ Slobodan udarac za Ajax na nekih 20-ak metara od gola Romera. No, lopta je završila u “živom zidu”.

22:12

Zlatan Ibrahimović večeras zbog povrede ne igra finale Evropske lige. Svakako, stigao je u Stockholm kako bi svojim saigračima pružio moralnu podršku u lovu na trofej.

22:10

65’ Marouane Fellaini našao se u odličnoj šansi da možda i stavi tačku na “i”. No, lopta nakon njegovog šuta glavom sa nekih 6-7 metara završila je u naručju golmana Onane.

22:08

64’ Četvrti žuti karton na utakmici, a drugi za igrače Ajaxa, koji su poprilično nervozni nakon drugog primljenog gola. Ovaj put “požutio” je Amin Younes.

22:07

Utakmicu na “Friends Areni” večeras gledaju brojne poznate ličnosti. Među njima su, svakako, nekadašnje zvijezde tima sa “Old Trafforda” Rio Ferdinand i Edwin van der Sar.

22:05

60’ Pola sata do kraja. Ajax i dalje bezidejan, a Manchesteru se smiješi jedini evropski trofej koji mu nedostaje.

22:02

58’ Frcaju iskre na terenu. Novi žuti karton, treći na utakmici, nakon žestokog starta nad Matom dobio je Joel Veltman.

22:00

52’ Drugi žuti karton glavni sudija meča pokazao je Fellainiju nakon preoštrog starta nad protivničkim igračem.

21:54

Nakon kornera sa desne strane dobro je skočio Smalling, a smušenost odbrane Ajaxa iskoristio je Henrikh Mkhitaryan koji je makazicama loptu zakucao pod prečku.

21:51

48’ GOOOOOOOOOOOOOOOL!

Manchester United vodi 2-0. Strijelac je Mkhitaryan.

21:49

46’ Počelo je drugo poluvrijeme susreta na stadionu “Friends Arena” u Stockholmu.

Obje ekipe i u nastavku igraju sa istim sastavima.

21:34

45'+1 Kraj prvog poluvremena. United vodi golom Pogbe iz 18. minute.

21:29

41’ Ajax polako preuzima inicijativu. Nogometaši Manchester Uniteda, stiče se utisak, čekaju posljednji sudijski zvižduk u prvom poluvremenu.

21:22

35’ Deset minuta do kraja prvog poluvremena. Ajax u svom posjedu loptu drži znatno duže (65-35%), ali United vodi golom francuskog reprezentativca Paula Pogbe.

21:19

31’ Prvi žuti karton na utakmici. U bilježnicu sudije Damira Skomine nakon jednog neopreznog starta upisan je Henrikh Mkhitaryan.

21:13

27’ Nakon primljenog gola, igrači amsterdamske ekipe i dalje ne predstavljaju ozbiljniju prijetnju po gol Sergija Romera.

21:11

24’ Snažno je sada šutirao Antonio Valencija iz kaznenog prostora iskosa sa desne strane, ali priseban je bio golman Ajaxa i dobro odreagovao.

21:06

19’ Francuski reprezentativac šutirao je sa ruba šesnaesterca, lopta je na putu ka golu holandskog tima pogodila nekog od odbrambenih igrača, promijenila smjer i prevarila golmana Onanu.

21:05

18’ GOOOOOOOOOOOOL.

Manchester United vodi. Strijelac je Paul Pogba!

21:02

15’ Prva ozbiljnija akcija Ajaxa, ali loptu je nakon šuta Bertranda Traorea sa nekih 12-13 metara mirno uhvatio golman Sergio Romero.

20:58

10’ Nova opasna situacija pred golom Ajaxa, ali na oštar ubačaj Juana Mate nije mogao reagovati Marouane Fellaini.

20:51

5’ Dosta ofanzivniji početak meča engleskog tima. “Kopljanici” skoro da u prvih pet minuta nisu ni prešli centar terena.

20:50

3’ Ponovo gužva u petercu holandskog sastava, ali golman Andre Onana hvata loptu i otklanja opasnost.

20:49

1’ Pogba je pokušao već u 24. sekundi utakmice. Golman Ajaxa izbio je neugodnu loptu, po kojoj je sa oko 25 metara raspalio Paul Pogba, ali je ona otišla pored stative Ajaxovog gola.

20:47

1’ Počeo je finalni susret Evropske lige u Stockholmu.

20:43

Pred početak susreta na “Friends Areni” minuta šutnje za sve tragično nastradale u terorističkom napadu u Manchesteru.

20:41

Zanimljivo je da će večerašnji duel u Stockholmu obilježiti broj 22.

Naime, u terorističkom napadu koji se nedavno dogodio u Manchesteru 22 osobe smrtno su stradale.

Na terenu će se večeras, logično, naći 22 nogometaša.

Večeras je tačno 22 godine otkako je Ajax osvojio posljednji evropski trofej. Bilo je to 1995. godine kada je Patrick Kluivert holandskom sastavu donio titulu Lige prvaka minimalnim trijumfom nad Milanom.

Također, prosječna starost večerašnjeg holandskog tima iznosit će nešto više od 22 godine.

20:22

– Oba kluba su u mom srcu, ali se nadam da će Ajax pobijediti. Večeras će za mene postojati samo jedna ljubav, a to je Ajax – kazao je Edwin van der Sar, legendarni holandski golman koji branio za oba kluba i s oba bio prvak Evrope.

U dresu Ajaxa to mu je uspjelo 1995., a s Manchester Unitedom 2008. godine.

– Vjerujem da će to biti sjajna utakmica. Sudar mladosti i iskustva – kazao je 46-godišnji van der Sar.

20:20

Iz krovne evropske nogometne organizacije (UEFA), zbog terorističkog napada u Manchesteru u kojem su poginule najmanje 22 osobe, najavili su da će mjere osiguranja za finalnu utakmicu biti podignute na najviši mogući nivo.

– Šokirani smo vijestima koje stižu iz Manchestera. Naše misli su uz porodice stradalih. UEFA mjesecima sarađuje sa švedskim vlastima i do sada je poduzeto niz mjera. Nakon napada u Manchesteru poduzet ćemo dodatne sigurnosne mjere – poručili su iz Nyona.

20:14

Duel Uniteda i Ajaxa večeras će u Stockholmu suditi slovenački djelitelj pravde Damir Skomina.

Meč će početi minutom šutnje, odavanjem počasti tragično nastradalim u terorističkom napadu u Manchesteru.

Poznato je i kojih će jedanaest iz oba tima večeras istrčati na “Friends Arenu”.

20:11

Ajax iz Amsterdama jedan je od četiri kluba koji su osvojili sva tri evropska trofeja, a preostala tri su Juventus, Bayern i Chelsea.

“Kopljanici” su četiri puta bili evropski prvaci (1971., 1972., 1973., 1995.), a po jednom su slavili u Kupu kupova (1987.) i Kupu UEFA (1992.).

Međutim, posljednje finale nekog kupa igrali su 1996. kada su izgubili od Juventusa u Ligi prvaka.

Zanimljivo, Ajax će u slučaju pobjede postati jedini klub koji je sve evropske kupove osvojio u svim njihovim formama. Bio je pobjednik Kupa prvaka i Lige prvaka, te pobjednik Kupa UEFA, a sada može osvojiti i Evropsku ligu.

Slavio je i u Kupu kupova koji se nije mijenjao, već je ukinut.

20:08

Engleski klub u svojoj dugoj historiji osvojio je čak 65 trofeja. Međutim, jedan mu nedostaje. Nikada nije osvojio Kup UEFA ili Evropsku ligu.

‘Crveni đavoli” tri puta su osvojili Kup/Ligu prvaka (2008., 1999., 1968.), a jednom Kup pobjednika kupova (1991.).

– Vrijeme je da upotpunimo kolekciju – poručio je bivši igrač tima s “Old Trafforda” Phil Neville.

Iako United ove sezone igra ispod nivoa ugleda kluba, navijače raduje podatak kako Jose Mourinho u evropskim finalima ima skor 3 od 3.

Na klupi Porta je osvojio Kup UEFA (2003.) i Ligu prvaka (2004.), dok je s Interom bio prvak Evrope (2010.). Jedan je od tek pet stručnjaka koji su bili prvaci Evrope s dva različita kluba, a to je uspjelo još jedino Ernstu Happelu (Feyenoord, HSV), Ottmaru Hitzfeldu (Borussia Dortmund, Bayern), Juppu Heynckesu (Bayern, Real Madrid) i Carlu Ancelottiju (Milan, Real Madrid).

Portugalski stručnjak je u svom stilu dodatno naelektrisao atmosferu izjavom kako Ajax uopće nije niti trebao biti u finalu.

– Ajax je sezonu počeo u Ligi prvaka i ispao je. Kako klub može u jednoj sezoni igrati u dva evropska takmičenja. Ako ekipa ispadne iz Lige prvaka neka ide kući – poručio je Mourinho.

20:02

Sudar dva najtrofejnija engleska i holandska kluba. Borba za trofej Evropske lige i direktan plasman u Ligu prvaka.

Slavni Manchester United i Ajax večeras od 20.45 sati na stadionu “Friends Arena” u Stockholmu igraju finale Evropske lige.

Osim trofeja i novčane nagrade, osvajač drugog najjačeg klupskog takmičenja na Starom kontinentu dobija i ulaznicu za Ligu prvaka, što je posebno važno Unitedu koji je kroz prvenstvo ostao bez plasmana u ovo elitno takmičenje.

S druge strane, kao holandski viceprvak, Ajax je već osigurao nastup u kvalifikacijama Lige prvaka.